Medal Winners

P V Sindhu , Badminton Women's Singles, Badminton
  • Laura Sarosi (HUN)
    11th Aug, 6:40pm
    2 -0 ( 21-8, 21-9)
    WON
  • Li Michelle (CAN)
    14th Aug, 7:45pm
    2-1 ( 19-21, 21-15,21-17)
    WON
  • Tai Tzu Ying (TPE)
    16th Aug, 2.00am
    2-0 ( 21-13, 21-15)
    WON
  • Yihan Wang (CHN)
    17th Aug 3.25am
    2-0 ( 22-20, 21-19)
    WON
  • Nozomi Okuhara (JPN)
    18th Aug, 5.50 pm
    2-0( 21-19, 21-10 )
    WON
  • Carolina Marin (ESP)
    19th Aug, 7.30 pm
    1-2(21-19,12-21,15-21) - SILVER
    LOST
  • LOST
Sakshi Malik , Women's 58kg Freestyle , Wrestling
  • Mattsson M Johanna (SWE)
    17th Aug, 6:38 pm
    5 - 4
    WON
  • Mariana C Esanu( MDA)
    !7th Aug, 7.50 pm
    5 - 5 (won by technical points)
    WON
  • Valeria K Zholobova (RUS)
    17th Aug, 8.30 pm
    2 - 9
    LOST
  • Orkhon Purevdorj (MGL)
    18th Aug, 12.54 am
    12 - 3
    WON
  • Aisuluu Tynybekova( KGZ)
    18th Aug, 2.30 am
    8 - 5 Won Bronze
    WON

Indian Athletes Trackers

Archery

    Atanu Das , Men's Individual, Archery
    • Group Round
      5th AUG, 5:30 pm
      Rank :5 Points:683
      QUALIFIED
    • Jitbahadur Muktan (NEP)
      9th AUG, 8:06 pm
      Score: 6-0
      WON
    • A A Puentes Perez (CUB)
      9th AUG, 8.58 pm
      Score: 6-4
      WON
    • Lee Seungyun (KOR)
      12th Aug, 5:43pm
      Score: 4-6
      LOST
    Deepika Kumari , Women's Individual , Archery
    • Group
      5th Aug, 9:30pm
      Rank:20, Points:640
      WON
    • Esebua Kristine (GEO)
      11th Aug, 1:27am
      6-4
      WON
    • S.Guendalina
      11th Aug, 1:27am
      6-2
      WON
    • Tan Ya-Ting (TPE)
      11th Aug, 5:30pm
      0 - 6
      LOST
    Laishram Bombayla Devi , Women's Individual Recurve, Archery
    • Group
      5th Aug, 9:30pm
      Rank 24, Points 638
      WON
    • Baldauff Laurence (AUT)
      10th Aug, 6:09pm
      Score: 6 - 2
      WON
    • Chia Lin Shih (TPE)
      10th Aug, 6.35 pm
      Score: 6 - 2
      WON
    • V.Alejandra (MEX)
      11th Aug, 5:56pm
      Score:2-6
      LOST
    Laxmirani Majhi , Women's Individual Recurve, Archery
    • Group
      5th Aug, 9:30pm
      Rank 43, Points 614 Pts
      WON
    • Alexandra Longova (SVK)
      8th Aug, 7:27pm
      (1-7)
      LOST
    , Women's Team Recurve, Archery
    • Group
      5th Aug, 9:30pm
      Rank:7 Points:1897
      QUALIFIED
    • Colombia
      7th Aug, 6:45pm
      5-3
      WON
    • Russia
      7th Aug, 11:45pm
      5-4
      LOST
    Pooja , Women's Individual Recurve, Archery
    • Group
      10th Sep, 5:30pm
      Rank:29 Points:513
      QUALIFIED
    • Milena Olszewska
      15th Sep,6:30pm
      2-6
      LOST

Athletics

    Vikas Gowda , Men's Discus Throw, Athletics
    • Group
      12th Aug, 7:25pm
      Score: 28. D:58.99
      NOT QUALIFIED
    Manpreet Kaur , Women's Shotput, Athletics
    • Group
      12th Aug, 6:35pm
      Rank:13, D:17.06
      NOT QUALIFIED
    Jinson Johnson , Men's 800m, Athletics
    • Group
      12th Aug, 6:58pm
      Rank:5 (Heat-3) T:1.47.27
      NOT QUALIFIED
    Gurmeet Singh , 20km Race Walk Men, Athletics
    • Group
      12th Aug, 11:00pm
      Disqualified
      LOST
    Ganapathi Krishnan , 20km Race Walk Men, Athletics
    • Group
      12th Aug, 11:00pm
      Disqualified
      LOST
    Manish Singh Rawat , 20km Race Walk Men, Athletics
    • Group
      12th Aug, 11:00pm
      Rank: 13, Time: 1:21:21
      LOST
    Ankit Sharma , Men's Long Jump, Athletics
    • Group
      13th Aug, 5:50am
      Rank: 24 D: 7.67
      NOT QUALIFIED
    Muhammad Anas , 400m Men's, Athletics
    • Group (Heat 7)
      13th Aug, 6.23 am
      Rank : 6 Time: 45.95
      NOT QUALIFIED
    Dutee Chand , 100 m Women, Athletics
    • Group
      13th Aug, 7.59 am
      Rank: 50 Time: 11.69
      NOT QUALIFIED
    Lalita Shivaji Babar , Women 3000m Steeplechase, Athletics
    • Group
      13th Aug, 6:51pm
      Rank:7 Time:9:19:76 National Record
      QUALIFIED
    • Group
      15th Aug, 7:45pm
      Rank:10 Time:9:22:74
      LOST
    Sudha Singh , Women 3000m Steeplechase, Athletics
    • Group
      13th Aug, 7:07pm
      Rank:30 Time:9:43:39
      NOT QUALIFIED
    O P Jaisha , Women's Marathon, Athletics
    • Group
      14th Aug, 6:00pm
      Rank:89 Time:2:47.19
      LOST
    Kavita Tungar Raut , Women's Marathon, Athletics
    • Group
      14th Aug, 6:00pm
      Rank:120 Time:2:59.29
      LOST
    Renjith Maheswary , Men's Triple Jump, Athletics
    • Group
      15th Aug, 6:00pm
      Rank:0 Jump:16.13m
      LOST
    Srabani Nanda , Women's 200mts, Athletics
    • Group
      15th Aug, 6:24pm
      Rank:6 Time:23:58
      LOST
    Seema Punia , Women's Discus Throw, Athletics
    • Group
      16th Aug, 6:20am
      Rank:10, Throw:57.58m
      LOST
    Nirmala Sheoran , Women's 400m, Athletics
    • Group
      13th Aug, 8:19pm
      Rank:44 Time:53:03S
      LOST
    Tintu Lukka , Women 800m, Athletics
    • Group
      17th Aug, 7:39pm
      Rank:29 Time:2:00:58
      LOST
    Sandeep Kumar , Men's 50km Race Walk, Athletics
    • Group
      19th Aug,4:30pm
      Rank:34
      LOST
    • LOST
    Arokia Rajiv , Men's 4x400m Relay, Athletics
    • Group
      20th Aug, 5:50am
      Disqualified
      LOST
    Anilda Thomas , Women's 4x400m Relay, Athletics
    • Group
      20th Aug, 5.21pm
      Rank:13
      LOST
    Sapna Punia , Women 20km Race Walk, Athletics
    • Group
      19th Aug, 11:00pm
      DNF
      LOST
    Khushbir Kaur , Women 20km Race Walk, Athletics
    • Group
      19th Aug, 11:00pm
      Rank:54
      LOST
    Kheta Ram , Men's Marathon, Athletics
    • Group
      21st Aug, 6:00pm
      Rank :26 Time:2:15:26 Personal Best
      LOST
    Gopi Thonakal , Men's Marathon, Athletics
    • Group
      21st Aug, 6:00pm
      Rank:25 Time:2:15:25 Personal Best
      LOST
    Nitendra Singh Rawat , Men's Marathon, Athletics
    • Group
      21st Aug, 6:00pm
      Rank:84 Time:2:22:52
      LOST
    Deepa Malik , Women's Shotput F53, Athletics
    • Group
      12th Sep, 6:33pm
      Throw:4.61m Personal Best
      WON
    • WON
    Mariyappan Thangavelu , Men's High Jump T42, Athletics
    • Group
      10th Sep, 2:51am
      Jump:1.89m Gold Medal
      WON
    • WON
    Varun Singh Bhati , Men's High Jump T42, Athletics
    • Group
      10th Sep, 2:51am
      Jump:1.86m Personal Best , Bronze
      WON
    Sharad Kumar , Men's High Jump T42, Athletics
    • Group
      10th Sep, 2:51am
      Jump:1.77m
      LOST
    Sandeep Singh Maan , Men's Javelin Throw F44, Athletics
    • Group
      10th Sep,2:15am
      54.30 Personal Best Rank:4
      LOST
    Rinku , Men's Javelin Throw F46, Athletics
    • Group
      14th Sep, 2:33am
      54.39, Personal Best
      LOST
    Devendra Jhajharia , Men's Javelin Throw F46, Athletics
    • Group
      14th Sep, 2:33am
      63.97m World Record, Gold Medal
      WON
    Sundar Singh Gurjar , Men's Javelin Throw F46, Athletics
    • Group
      14th Sep, 2:33am
      DID NOT PLAYED
      LOST
    Narender Ranbir , Men's Javelin Throw F42/44, Athletics
    • Group
      10th Sep, 2:15am
      53.79 Personal Best Rank:6
      LOST
    Rampal Chahar , Men's High Jump T47, Athletics
    • Group
      17th Sep, 2:48am
      Jump:1.93 Personal Best Rank:6
      LOST
    Amit Kumar Saroha , Men's Club Throw F51, Athletics
    • Group
      16th Sep, 6:33pm
      Throw:26:63 Rank:4
      LOST
    Dharambir Nain , Men's Club Throw F51, Athletics
    • Group
      16th Sep, 6:33pm
      Throw:21.39 Rank:9
      LOST
    Ankur Dhama , Men's 1500m T11, Athletics
    • Group
      11th Sep, 8:53pm
      4:37.61 Rank:1
      NOT QUALIFIED
    • Group
      14th Sep, 2:35am
    Virender Dhankhar , Men's Javelin Throw F56/57, Athletics
    • Group
      13th Sep, 2:04am
      35.73, Rank:9
      LOST
    Virender Dhankhar , Men's Shotput F56/F57, Athletics
    • Group
      17th Sep, 6:33pm
      Throw:11.62 Rank:8
      LOST
    Karamjyothi Dalal , Women's Discus Throw F54/F55, Athletics
    • Group
      17th Sep, 6:40pm
      No Mark
      LOST
    Amit Kumar Saroha , Men's Discus F51/52 Final, Athletics
    • Group
      8th Sep, 6:40pm
      Throw:9.01m Rank:7
      LOST

Badminton

    Srikanth Kidambi , Men's Singles, Badminton
    • Lino Munoz (MEX)
      12th Aug, 5:5am
      2-0 ( 21-11, 21-17)
      WON
    • Henri Hurskainen (SWE)
      14th Aug, 7:10pm
      2-0 ( 21-6, 21-18)
      WON
    • Jan O Jorgensen (DEN)
      15th Aug, 5.30pm
      2-0 ( 21-19, 21-19)
      WON
    • Lin Dan (CHN)
      17th Aug, 6.00pm
      1-2 ( 21-6, 11-21, 21-18)
      LOST
    , Jwala Gutta & Ashwini Ponappa, Women Doubles, Badminton
    • M.Matsutomo/A.Takahashi
      11th Aug, 4:30pm
      0 -2 (15-21, 10 -21)
      LOST
    • S.Piek/E.Muskens (NED)
      12th Aug, 5:30pm
      Score: 1-2 (21-16, 16-21, 21-17)
      LOST
    • P.Supajirakul/S.Taerattanachai
      13th Aug, 7:15pm
      Score: 0-2 ( 17-21, 15-21)
      LOST
    , Manu Attri, Sumeeth Reddy Men Doubles, Badminton
    • M.Ashan/H.Setiawan (INA)
      11th Aug, 5:30pm
      Score: 0-2 ( 18-21,13-21 )
      LOST
    • B.Chai and W.Hong (CHN)
      12th Aug, 7:50pm
      Score: 0 -2 (13-21,15-21)
      LOST
    • H.Endo/K.Hayakawa (JPN)
      14th Aug, 4:25am
      Score: 2-0
      WON
    P V Sindhu , Badminton Women's Singles, Badminton
    • Laura Sarosi (HUN)
      11th Aug, 6:40pm
      2 -0 ( 21-8, 21-9)
      WON
    • Li Michelle (CAN)
      14th Aug, 7:45pm
      2-1 ( 19-21, 21-15,21-17)
      WON
    • Tai Tzu Ying (TPE)
      16th Aug, 2.00am
      2-0 ( 21-13, 21-15)
      WON
    • Yihan Wang (CHN)
      17th Aug 3.25am
      2-0 ( 22-20, 21-19)
      WON
    • Nozomi Okuhara (JPN)
      18th Aug, 5.50 pm
      2-0( 21-19, 21-10 )
      WON
    • Carolina Marin (ESP)
      19th Aug, 7.30 pm
      1-2(21-19,12-21,15-21) - SILVER
      LOST
    • LOST
    Saina Nehwal , Badminton Women's Singles, Badminton
    • Lohaynny Vicente (BRA)
      11th Aug, 7:50pm
      2 - 0 (21-17,21-17)
      WON
    • Maria Ulitina (UKR)
      14th Aug, 5:25pm
      Score: 0-2 ( 18-21, 19-21)
      LOST

Boxing

    Vikas Krishan , Men's Middle - 75 Kg, Boxing
    • C.Charles Albert Stone
      10th Aug, 2:45am
      Score: 3 : 0
      WON
    • Sipal Onder (TUR)
      13th Aug, 3:45am
      Score : 2 -0
      WON
    • Bektemir Melikuziev (UZB)
      16th Aug, 3.30 am
      Score:0-3
      LOST
    Manoj Kumar , Light Welter (64kg), Boxing
    • P.Evaldas (LTU)
      11th Aug, 3:00am
      2-1
      WON
    • G.Fazliddin (UZB)
      14th Aug, 9:45pm
      Score:0:3
      LOST
    Shiva Thapa , Men's Bantam - 56, Boxing
    • R.Rabeisy (CUB)
      11th Aug, 8:00pm
      0-3
      LOST

Golf

    Shivsankar Prasad Chawrasia , Golf Men's Individual Stroke Play , Golf
    • Group
      11 Aug, 4:00pm
      T27, Par -71 -
      QUALIFIED
    • Group
      12 Aug, 4:00pm
      T31, Par-71
      QUALIFIED
    • Group
      13 Aug, 4.00pm
      T13, Par-69
      QUALIFIED
    • Group
      14th Aug, 5.47pm
      T58, Par 78 Rank:50
      LOST
    • LOST
    Anirban Lahiri , Golf Men's Individual Stroke Play , Golf
    • Group
      11th Aug, 4:00pm
      T50- Par 74
      QUALIFIED
    • Group
      12th Aug, 4:00pm
      T46, Par 73
      QUALIFIED
    • Group
      13th Aug, 4.00pm
      T50, Par 75
      QUALIFIED
    • Group
      14th Aug, 3.30pm
      T45 Par 72 Rank:57
      LOST
    • LOST
    Aditi Ashok , Golf Women's Individual Stroke Play, Golf
    • Group
      17 Aug, 4:00pm
      Rank:7 Pts:71
      QUALIFIED
    • Group
      18 Aug, 4:00pm
      Rank:17 Pts:68
      QUALIFIED
    • Group
      19 Aug, 4:00pm
      Rank:56 Pts:79
      QUALIFIED
    • Group
      20 Aug, 4:00pm
      Rank:52 Pts:76 Overall Rank:41
      LOST

Gymnastics

    Dipa Karmakar , Artistic Gymnastics , Gymnastics
    • Group
      7th Aug, 11:00pm
      Rank:8 Pts:14.850
      QUALIFIED
    • Group (Vault)
      14th Aug,11:17pm
      Rank : 4 Scores: 15.066
      LOST

Hockey

    India Hockey , Hockey Men, Hockey
    • Ireland
      6th Aug, 7.30 pm
      3-2
      WON
    • Germany
      8th Aug, 7.30 pm
      1-2
      LOST
    • Argentina
      9th Aug, 7.30 pm
      2-1
      WON
    • Netherlands
      11th Aug, 6.30 pm
      1-2
      LOST
    • Canada
      12th Aug, 9.00 pm
      Draw - 2 - 2
      DRAW
    • Belgium
      14th Aug, 9.00 pm
      1-3
      LOST
    Indian Hockey Team-Women , Hockey Women, Hockey
    • Japan
      7th Aug, 7:30pm
      2-2
      DRAW
    • Great Britain
      9th Aug, 2:30am
      3-0
      LOST
    • Australia
      10th Aug, 7:30pm
      6-1
      LOST
    • United States
      12th Aug, 4:00am
      0 - 3
      LOST
    • Argentina
      13th Aug, 6.30 pm
      5-0
      LOST

Judo

    Avatar Singh , Judo 90kg, Judo
    • Misenga Popole (CGO)
      10th Aug, 7:05pm
      Score: 1-2
      LOST

Powerlifting

    Farman Basha , Men's Powerlifting 49kg, Powerlifting
    • Group
      8th Sep , 9:30pm
      Best :140 Rank:4
      LOST
    • LOST

Rowing

    Dattu Bhokanal , Men's Rowing Sculls Singles, Rowing
    • Group
      6th Aug, 5:00pm;
      Time:7:21.67
      QUALIFIED
    • Group
      9th Aug, 5:00pm
      Rank: 4 Time: 6.59.89
      NOT QUALIFIED
    • SF for 13-24 Rank
      12th Aug, 9:20pm
      Rank - 2 , Moves ot Final 'C" (13-18)
      QUALIFIED
    • Final 'C' for 13-18
      13th Aug, 6.20 pm
      Rank-1 (13 place), Time:6.54.96
      WON

Shooting

    Heena Sidhu , 10m Air pistol women, Shooting
    • Group
      7th Aug, 5:30pm
      Rank:14, Points:380
      NOT QUALIFIED
    Heena Sidhu , Women's 25m Pistol Precision, Shooting
    • Group
      9th Aug, 5:30pm
      Rank : 30 Points : 286-8x
      NOT QUALIFIED
    Jitu Rai , 50m Pistol Men, Shooting
    • Group
      10th Aug, 5:30pm
      Rank: 12, Points: 554-9x
      NOT QUALIFIED
    Prakash Nanjappa , 50m Pistol Men, Shooting
    • Group
      10th Aug, 5:30pm
      Rank: 25, Points: 547-10x
      NOT QUALIFIED
    Gagan Narang , 10m Air Rifle Men, Shooting
    • Group
      8th Aug, 5:30pm
      Rank:23 Points:621.7
      NOT QUALIFIED
    Chain Singh , 50m Rifle Prone Men, Shooting
    • Group
      12th Aug, 5:30pm
      Rank:36. Points: 619.6
      NOT QUALIFIED
    Gagan Narang , 50m Rifle Prone Men, Shooting
    • Group
      12th Aug, 5:30pm
      Rank; 13. Points: 623.1
      NOT QUALIFIED
    Mairaj Ahmad Khan , Skeet Men, Shooting
    • Group
      12th Aug, 8:45pm
      Rank : 10
      QUALIFIED
    • Group
      13th Aug, 5:30pm
      Rank : 7
      NOT QUALIFIED
    Gurpreet Singh , 25m Rapid Fire Pistol, Shooting
    • Group
      12th Aug, 8:45pm
      Rank : 10 Score: 289-10x
      QUALIFIED
    • Group
      13th Aug, 5:30pm
      Rank : 7 Score: 581-24x
      NOT QUALIFIED
    Abhinav Bindra , 10m Air Rifle Men, Shooting
    • Group
      8th Aug, 5:30pm
      Rank:8 Score:625.7
      QUALIFIED
    • Group
      8th Aug, 5:30pm
      Rank:4 Score:163.8 Finishes 4th
      NOT QUALIFIED
    Manavajit Singh Sandhu , Men's Trap, Shooting
    • Group
      7th Aug, 6:00pm
      Rank:17 Points:68
      QUALIFIED
    • Group
      8th Aug, 6:00pm
      Rank:16 Points:115
      NOT QUALIFIED
    Chenai Kynan , Men's Trap, Shooting
    • Group
      7th Aug, 6:00pm
      Rank:19 Points:67
      QUALIFIED
    • Group
      8th Aug, 6:00pm
      Rank:19 Points:114
      NOT QUALIFIED
    Jitu Rai , 10m Air Pistol Men, Shooting
    • Group
      6th Aug, 9:30pm
      Rank:6
      QUALIFIED
    • Group
      7th Aug, 12:00am
      Rank:8 Score:78.7 Finishes 8th
      LOST
    • LOST
      LOST
    Gurpreet Singh , 10m Air Pistol Men, Shooting
    • Group
      6th Aug, 9:30pm
      Rank:20
      NOT QUALIFIED
    Apurvi Chandela , 10m Air Rifle Women, Shooting
    • Group
      6th Aug, 5:00pm
      Rank:34 Points:411.6
      NOT QUALIFIED
    Ayonika Paul , 10m Air Rifle Women, Shooting
    • Group
      6th Aug, 5:00pm
      Rank:47 Points:403
      NOT QUALIFIED
    Chain Singh , 50m Rifle 3 Positions Men, Shooting
    • Group
      14th Aug, 5:30pm
      Rank:23, Score:1169-52x
      LOST
    Gagan Narang , 50m Rifle 3 Positions Men, Shooting
    • Group
      14th Aug, 5:30pm
      Rank: 33 Score:1162-50x
      LOST
    Naresh Sharma , Men's 50m Free Rifle 3 Position, Shooting
    • Group
      12th Sep, 6:00pm
      1094-25X Rank:22
      NOT QUALIFIED
    • Group
      12th Sep, 10:00pm
    Naresh Sharma , Men's R1-10m Air Rifle Qualification, Shooting
    • Group
      8th Sep, 8:30pm
      Points:583 Rank:21
      NOT QUALIFIED
    • Group
      8th Sep, 11:00pm
    Naresh Sharma , R3 - Mixed 10m Air Rifle Prone SH1 Qualification, Shooting
    • Group
      10th Sep, 6:00pm
      606.5 Rank:44
      NOT QUALIFIED
    • Group
      10th Sep, 8:15pm
    Naresh Sharma , Mixed R6-50m Rifle Prone-SH1 Qualification, Shooting
    • Group
      14th Sep, 6:00pm
      591.0 Rank:40
      NOT QUALIFIED
    • Group
      14th Sep, 8:15pm

Swimming

    Shivani Kataria , Shivani Kataria, 200m Women's freestyle women, Swimming
    • Heat1
      8th Aug, 21.57 pm
      12th Rank (2.0930)
      NOT QUALIFIED
    Sajan Prakash , Sajan Prakash, Men's 200m Butterfly, Swimming
    • 8th Aug, 22.19
      Rank: 28 (1.59.37)
      NOT QUALIFIED
    Suyash Jadhav , Men's 50m Butterfly S7, Swimming
    • Group
      12th Sep, 8:14pm
      33.63 Rank:9
      NOT QUALIFIED
    • Group
      13th Sep, 4:32am
    Suyash Jadhav , Men's 200m IM -SM7, Swimming
    • Group
      13th Sep, 6:39pm
      3:01:05 Rank:10
      NOT QUALIFIED
    • Group
      14th Sep, 2:22pm
    Suyash Jadhav , Men's 50m Freestyle S7, Swimming
    • Group
      9th Sep, 6:15pm
      31:58 Rank:9
      NOT QUALIFIED
    • Group
      10th Sep, 2:29am

Table Tennis

    Achanta Sharath Kamal , Men's Singles, Table Tennis
    • C.Adrian (ROU)
      7th Aug, 3:30am
      4-1(11-8,14-12,9-11,11-6,11-8)
      LOST
    Soumyajit Ghosh , Men's Singles, Table Tennis
    • T.Padasak (THA)
      7th Aug, 12:30am
      4-1(4-1,11-8,11-6,12-14,11-6,13-11)
      LOST
    Mouma Das , Women's Singles, Table Tennis
    • M.D.Daniela (ROU)
      6th Aug, 7:45pm
      4-0(11-2,11-7,11-7,11-3)
      LOST
    Manika Batra , Women's Singles, Table Tennis
    • G.F.Katarzyna (POL)
      6th Aug, 6:30pm
      4-2(10-12,11-6,14-12,8-11,11-4,14-12)
      LOST

Tennis

    , Rohan Bopanna / Sania Mirza, Tennis Mixed Doubles, Tennis
    • Samantha Stosur/John Peers
      12th Aug, 12:00am
      7-5,6-4
      WON
    • Andy Murray / H.Watson
      12th Aug, 11:30pm
      Score: 6-4, 6-4
      WON
    • Rajeev Ram / V. Williams
      13th Aug
      Score: 6-2, 2-6,[3-10(Tie Break]
      LOST
    • Lucie Hradecka / R Stepanek
      14th Aug, 8:30 pm
      Score:6-1 7-5 Rank:4
      LOST
    • LOST
    , Leandar Paes / Rohan Bpoanna - Men's Doubles Tennis, Tennis
    • K.Lukasz, M.Marcin
      6th Aug, 7:30pm
      6-4 7-6(6)
      LOST
    , Sania Mirza / Prarthana Thombare, Tennis Women's Doubles, Tennis
    • S. Zhang and S. Peng (CHN)
      7th Aug, 1:30am
      6(6)-7, 7-5, 5-7
      LOST

Weightlifting

    Mirabai Chanu Saikhom , Women's 48 kg, Weightlifting
    • Group
      7th Aug, 3:30am
      No Score
      NOT QUALIFIED
    Sivalingam Sathish Kumar , Men's 77kg, Weightlifting
    • Group
      10th Aug, 6:30pm
      Rank:4 Points:329
      NOT QUALIFIED

Wrestling

    Ravinder Khatri , Men's Greco Roman 85 kg, Wrestling
    • Lorincz Viktor (HUN)
      15th Aug, 7:00pm
      Points:0-3
      LOST
    Hardeep , Men's Greco-Roman 98 kg, Wrestling
    • Ildem Cenk (TUR)
      16th Aug, 7:10pm
      Score:2-1
      LOST
    Sakshi Malik , Women's 58kg Freestyle , Wrestling
    • Mattsson M Johanna (SWE)
      17th Aug, 6:38 pm
      5 - 4
      WON
    • Mariana C Esanu( MDA)
      !7th Aug, 7.50 pm
      5 - 5 (won by technical points)
      WON
    • Valeria K Zholobova (RUS)
      17th Aug, 8.30 pm
      2 - 9
      LOST
    • Orkhon Purevdorj (MGL)
      18th Aug, 12.54 am
      12 - 3
      WON
    • Aisuluu Tynybekova( KGZ)
      18th Aug, 2.30 am
      8 - 5 Won Bronze
      WON
    Vinesh Phogat , Women's 48kg Freestyle , Wrestling
    • Vuc Emilia Alina (ROU)
      17th Aug, 7:02pm
      Score:11-0
      WON
    • Sun Yahan
      17th, Aug 8:20p.m
      Score:1-2(Lost due to Injury)
      LOST
    Babita Kumari , Women's 53kg Freestyle, Wrestling
    • Prevolaraki Maria (GRE)
      18th Aug, 7:10pm
      Score:1-5
      LOST
    Sandeep Tomar , Men's Freestyle 57kg, Wrestling
    • Victor Lebedev (RUS)
      19th Aug, 7:02pm
      Score:3-7
      LOST
    Yogeshwar Dutt , Men's Freestyle 65kg, Wrestling
    • Ganzorig Mandakhnaran
      21st Aug, 5:00pm
      Score:0-3
      LOST