Mixed day for India on day one of Asian junior individual squash championship

IANS|26-Sep-2018 17:06

Chennai: At the highest level, competitions perforce had to be tough from the start. So it was on the opening day of the 25th Asian Junior Individual Championship 2018 with contest exhibiting a mix of close and easy encounters here on Wednesday.

For the Indians however it was a mixed day with quite a few making their exit in the lower age categories as the stage reached the quarterfinals by end of the day. However there still remains promise of surprises. Like Ayaan Vaziralli and Adhish Kancharia who stormed into the last eight in the U-13 section with victories of seeded players. This is a a a section where India has its sole top seed in Yuvraj Wadhwani who sailed through in the quarterfinal with comfort. With a load of matches it was a hectic day overall.

The results:

Boys :

U-19: pre-quarter: Siow Yee Xian (1), MAS, bt Hamad Mohammad Al Amri (9/16), QAT, 11-3 11-6 11-6; Abbas Zeb (3/4), PAK, bt Rahul Baitha (9/16), IND, 11-7 11-7 11-9 .

First round: Pheshant Sri Nagesh (9/16), MAS, bt Herath M. T. O. Nilakshana, SRI, 14-12 11-5 11-3; Uzair Shaukat (9/16), PAK, bt Methmal Dewmina Wood, SRI, 11-5 11-6 11-7; Druvinka Manura Perera (9/16), SRI, bt Chu Ching-Hsuan, TPE, 11-5 11-9 10-12 11-2; Tak Hyojin (9/16), KOR, bt Inderjit Singh, IND, 11-8 17-15 7-11 5-11 11-6; Aryan Parekh (9/16), IND, bt Heshan Deemantha Balasuriya, SRI, 8-11 11-3 11-5 11-5;

U-17: (pre-quarter): Danial Nurhaqiem Bin Shahrul Izham (1), MAS, bt Diwakar Singh (9/16), IND, 14-12 11-9 11-5; Neel Joshi (5/8), IND, bt Lee Minwoo (9/16), KOR, 11-8 13-11 12-10; Haris Qasim (5/8), PAK, bt Au Lap Man (9/16), HKG, 11-4 11-3 11-4; To Wai Lok (3/4), HKG, bt Maas Ilham Feheth Asmone, SRI, 11-2 11-5 11-6; Nathan Kueh Tze Bing (9/16), MAS, bt Veer Chotrani (5/8), IND, 6-11 11-8 4-11 11-7 11-9; (First rd): Diwakar Singh (9/16), IND, bt Carlos Chan Gassmann De Oliveira, MAC, 11-2 11-2 11-3; Lee Minwoo (9/16), KOR, bt Dulina Hasvin Perera, SRI, 11-2 11-9 11-4; Au Lap Man (9/16), HKG, bt Ahmed Khamis Al-Meraikhi, QAT, 11-6 11-1 11-3; Prithvi Singh, IND, bt Yu Jeongmin (9/16), KOR, 11-6 11-5 11-6; Maas Ilham Feheth Asmone, SRI, bt Pan Shao-Yu (9/16), TPE, 15-13 8-11 11-6 11-9; Nathan Kueh Tze Bing (9/16), MAS, bt Chiang Ieng Long, MAC, 11-1 11-1 11-3; Sankalp Anand (9/16), IND, bt Nandun S. K. Phalawattage, SRI, 11-7 11-4 11-6; Asad Ullah Khan (9/16), PAK, bt Koralage Pasan Rochana, SRI, 11-2 11-6 11-5

U-15: (pre quarter): Andrik Lim Kai Shan (1), MAS, bt Raunak Singh, IND, 11-3 11-7 12-10; Yu Zi Tao, HKG, bt Paarth Ambani (5/8), IND, 7-11 11-8 11-8 11-6; 
Tse Jat HKG, bt Shreyas Mehta (5/8), IND, 11-9 11-8 11-9; Mohammad Hamza Khan (3/4), PAK, bt. Yi Raon, KOR, 11-4 11-3 11-4; Arnaav Sareen (3/4), IND, bt Dalumura H. T. Randina, SRI, 11-4 11-3 11-3; Ameeshenraj Chandaran (5/8), MAS, bt Jaivir Singh Dhillon, IND, 11-4 13-11 11-5; Mohammad Ashab Irfan (5/8), PAK, bt Hi Jia Rong, MAS, 7-11 11-5 11-4 11-4; Joachim Chuah Han Wen (2), MAS, bt Kulvir Sharma, IND, 11-6 11-8 11-5 .(first rd): Raunak Singh, IND, bt Yousef Abdulla Al-Kubaisi, QAT, 11-4 11-2 11-8; Yu Zi Tao, HKG, bt Edirisinge A. N. Lakman, SRI, 11-8 14-12 11-6; Tse Jat, HKG, bt Seniya Jayatilleke, SRI, 15-13 11-1 11-6; Yi Raon, KOR, bt Tsai Hsin-Lun, TPE, 10-12 11-6 11-6 11-2; Dalumura H. T. Randina, SRI, bt Salem Yousuf Al-Malki, QAT, 11-3 11-8 11-3 ;Hi Jia Rong, MAS, bt Akila Viran Athapathu, SRI, 11-3 11-6 11-0;Kulvir Sharma, IND, bt Chan Kuan Tai, MAC, 11-2 11-1 11-0.

U-13: (pre-quarter): Yuvraj Wadhwani (1), IND, bt. Chareen Litanarachchi, SRI, 11-0 11-0 11-2; Addin Iqwan Bin Hilman (5/8), MAS, bt Avalokit Singh, IND, 11-13 11-8 11-8 5-11 11-7; Adhish Kancharla, IND, bt Oh Seojin (5/8), KOR, 11-7 6-11 11-8 11-9; Sze Jun Him (3/4), HKG, bt Mohamed Tareq Alemadi, QAT, 11-5 11-2 11-2 ; Tam Tsz Shing (3/4), HKG, bt Mohamed Rilwan, SRI, 11-2 11-5 11-0; Ansh Tripathi (5/8), IND, bt Hiruna Coralage, SRI, 11-0 11-1 11-1; Ayaan Vaziralli, IND, bt Abdul Fahmi Bin Abd. Basir (5/8), MAS, 11-13 7-11 11-3 11-4 11-9 .
Anas Ali Shah, PAK, bt Arihant Ks (2), IND, 11-3 11-8 11-5 .

Girls: 
U-19: (pre-quarter): Lai Wen Li (1), MAS, bt Tanaya M Parakh (9/16), IND, 11-0 11-4 11-0; Li Sum Yin (5/8), HKG, bt Rajapaksha M. M. Rajapaksha (9/16), SRI, 11-1 11-3 11-1; Ooi Kah Yan (3/4), MAS, bt Radhika Rathore (9/16), IND, 11-7 11-4 11-6; Cheng Nga Ching (3/4), HKG, bt. Kwak Dayeon (9/16), KOR, 11-8 11-8 9-11 11-4; Song Chaewon (5/8), KOR, bt Bhavna Goyal (9/16), IND, 11-2 11-4 11-5 
Chan Yiwen (2), MAS, bt Hettiachchi K. M. Gunawardane (9/16), SRI, 11-3 11-5 11-1 .(first rd): Wang Yuan (9/16), TPE, bt Ananya Onelli Gamage, SRI, 11-6 11-3 11-6; Hettiachchi K. M. Gunawardane (9/16), SRI, bt Chen Pin-Yu, TPE, 11-3 11-1 11-4.
U-17: (pre-quarter): Chan Sin Yuk (1), HKG, bt Sameera Sukshana Deen, SRI, 11-5 11-2 11-6; Yoshna Singh (5/8), IND, bt Shaveetha Serandi Kohombange, SRI, 11-4 11-4 11-3; Fung Ching Hei, HKG, bt Amira Singh (5/8), IND, 11-9 11-7 11-5; Noor Aina Amani Binti Ampandi (3/4), MAS, bt. Devmini C. P. Gallage, SRI, 11-3 11-5 11-6; Jannia Singh, IND, bt Kiroshanna Manoharan (3/4), MAS, 11-8 7-11 11-8 1-11 11-8; Sanya Vats (5/8), IND, bt Himandi Yehansa Abeysundera, SRI, 11-6 11-4 11-3; Ananya Dabke (5/8), IND, bt Chole Chieng Shiao Shuen, MAS, 7-11 11-6 11-8 11-2;Jessica Keng Jia Hui (2), MAS, bt Megha Bhatia, IND, 11-5 11-3 11-7 .

U-15: (pre-quarter): Aira Azman (1), MAS, bt Uditi Mishra, IND, 11-4 11-1 11-9; 
Aishwarya Khubchandani (5/8), IND, bt Yassmita Jadishkumar, MAS, 11-5 11-6 11-7 
Tse Yee Lam Toby (5/8), HKG, bt Diksha Aurobindo, IND, 11-7 11-8 11-8; Yuvna Gupta, IND, bt Chen Yu Jie (3/4), MAS, 11-4 11-6 6-11 11-9; Wong Po Yui Kirstie (3/4), HKG, bt Veera S. C. Sinaly, SRI, 12-10 11-5 11-5; Abhisheka Shannon, IND, bt Kim Dami (5/8), KOR, 11-5 11-6 11-8; Cheng Miriam Min-Chen (5/8), HKG, bt Yeung Wai Leng, MAC, 11-6 11-3 11-8; Yee Xin Ying (2), MAS, bt Gurlin Kaur, IND, 11-6 11-6 13-11; (first rd): Uditi Mishra, IND, def. Yeheni Vonara Kuruppu, SRI, 11-7 11-5 11-4; Yassmita Jadishkumar, MAS, bt Lin Yu-Chun, TPE, 11-1 11-1 11-4; Diksha Aurobindo, IND, bt Sonya Bajaj, SGP, 11-6 12-10 11-3 .
Yuvna Gupta, IND, bt Anargi Ovishka Perera, SRI, 11-8 11-1 11-0; Veera S. C. Sinaly, SRI, bt Leong Ieng Lam, MAC, 8-11 11-3 11-6 11-4; Abhisheka Shannon, IND, bt Paige Hill, SGP, 11-7 11-7 11-3; Yeung Wai Leng, MAC, bt Shenaya Dinethri Siriwardena, SRI, 7-11 11-4 11-7 11-8; Gurlin Kaur, IND, bt Jun Ain, KOR, 11-7 11-8 4-11 11-5 .
U-13: (pre-quarter): Leung Ka Huen (1), HKG, bt Shenalka Dinethri Kulathunga, SRI, 11-1 11-2 11-1; Vitrikashenie Kulasegaran (5/8), MAS, bt Khushboo, IND, 11-7 5-11 11-5 11-8; Wong Hailey Shing-Fei (5/8), HKG, bt Disanayaka M. A. D. Samaranayake, SRI, 11-1 11-2 11-4; Kaavya Bansal (3/4), IND, bt Ranuliya Irundithi Wood, SRI, 11-1 11-3 11-2; Tiana Parasrampuria (3/4), IND, bt Miyuni Misara Weerasinghe, SRI, 11-1 11-3 11-2; Sashmini Chandran (5/8), MAS, bt Chitrangda Goel, IND, 12-10 11-5 11-7; Vinikashenie Kulasegaran (5/8), MAS, bt Nandini Jain, IND, 6-11 12-10 11-7 12-10; Lee Sze Lok (2), HKG, bt Nayna Taneja, IND, 11-5 11-5 11-5.